"золотий переріз"

Геометрія в природі: ряд Фібоначчі , золотий переріз .

Природа - досконале творіння , переконуються вчені , які відкривають в будову людського тіла пропорції золотого перетину , а в головці цвітної капусти - фрактальні фігури.

Пропорції «золотого перерізу»

Ще древні греки , а , можливо , і єгиптяни , знали пропорцію «золотого перетину» . Лука Пачолі , математик епохи Відродження , назвав це співвідношення «божественної пропорцією ». Пізніше вчені виявили , що золотий перетин , яке так приємно оку людини і яке часто зустрічається в класичній архітектурі , мистецтві і навіть поезії , можна повсюдно знайти і в природі.


Пропорція золотого перерізу - це поділ відрізка на дві нерівні частини , в якому коротка частина так відноситься до довгої , як довга до всього відрізку . Ставлення довгої частини до всього відрізку - це нескінченне число , ірраціональна дріб 0,618 ...

Якщо побудувати прямокутник зі сторонами , співвідношення яких дорівнюватиме пропорції «золотого перетину» , і вписати в нього ще один « золотий прямокутник » , в той - ще один , і так до нескінченності всередину і назовні , то за кутовими точкам прямокутників можна провести спіраль. Цікаво те , що така спіраль співпаде зі зрізом раковини наутиліуса , а також іншими спіралями зустрічаються в природі .

Пропорція золотого перетину сприймається людським оком як красива , гармонійна . А ще пропорція 0,618 ... дорівнює відношенню попереднього до подальшого числу в ряді Фібоначчі . Числа ряду Фібоначчі повсюдно виявляються в природі: це спіраль , по якій гілочки рослин примикають до стебла , спіраль , по якій виростають лусочки на шишці або зерна на соняшнику . Що цікаво , кількість рядів , що закручуються проти годинникової стрілки і за годинниковою стрілкою , - це сусідні числа в ряді Фібоначчі .

Спірально закручується головка капусти брокколі і баранячий ріг ... Та й у самому людському тілі , зрозуміло , здоровому і нормальних пропорцій , зустрічаються співвідношення золотого перетину.

1 , 1 , 2 , 3 , 5 , 8 , 13 , 21 , ... - числа ряду Фібоначчі , в якому кожен наступний член отримуємо з суми двох попередніх. Далекі спіральні галактики , які зняли супутники , також закручуються по спіралях Фібоначчі .

«Золоту пропорцію » можна побачити і в будові тіла метелика , щодо грудної та черевної частин її тільця , а також у бабки . Та й більшість яєць вписується якщо не в прямокутник золотого перетину , то в похідний від нього .