8 "Формат графічних файлів"

Формати графічних файлів

Графічний формат – це спосіб зберігання графічної інформації. Їх поділяють на растрові, векторні та комплексні.

Растрові формати:

BMP  (Windows Device Independent Bitmap) – "рідний” формат ОС Windows, який підтримують усі графічні редактори , що працюють під керівництвом цієї операційної системи. Використовують лише для зберігання зображень операційної системи.

Gif  (Graphics Interchange Format) - формат для збереження графічних файлів, здатний зберігати дані без втрат до 256 кольорів, призначався для графіків і креслень. Розроблено в 1987 р. як незалежний від апаратури формат, призначався для передачі даних в мережі. Зображення зберігається по рядках. Дозволяє анімацію і прозорість.

JPEG (Joint Photographic Experts Group) – растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення з втратами. Що вищий ступінь стискання, то нижча якість зображення. Використовуючи його можна отримати файл, що має розміри у 500 разів менший, ніж у разі використання BMP-формату. Формат JPEG часто використовується як формат даних в цифрових камерах. У Інтернеті формат JPEG застосовується для відображення напівтонових ілюстрацій та графічної інформації з плавним переходом тонів.

 PNG (Portable Network Graphics) - растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення без втрат. PNG був створений для заміни формату GIF.

 PSD (PhotoShop Document) – внутрішній формат поширеного растрового редактора Adobe Photoshop, підтримується великою кількістю програм.  PSD - формат може включати графічні шари, шар маски інформацію про файл, ключові слова і інші елементи властиві Photoshop.

RAW - цей формат містить неопрацьовану інформацію, що надходить безпосередньо з матриці фотокамери. Ці файли не обробляються процесором камери (на відміну від JPG) і містять оригінальну інформацію про зйомку. RAW може бути зжатий без втрати якості.

Переваги RAW очевидні - на відміну від JPG, що був оброблений у камері і вже збережений зі стисненням даних - RAW дає найширші можливості по обробці фотографії і зберігає максимальну якість.

Примітка. Різні виробники фототехніки використовують різні алгоритми для створення RAW у своїх камерах. Кожний виробник придумує власний розширення для своїх RAW-Файлів - NEF - Nikon, CR2 – Canon...

Формат PhotoCD (розширення імені файлу .PCD). PCD розроблений фірмою Kodak для зберігання цифрових растрових зображень високої якості. Внутрішня структура файлу забезпечує зберігання зображень з фіксованими величинами роздільної здатності, тому розміри будь-яких файлів незначно відрізняються один від одного і знаходяться в діапазоні
4-5 Мбайт. Кожній роздільній здатності присвоєний власний рівень, що відраховується від базового (Base), який складає 512´768 точок. Всього в файлі п’ять рівнів від Base/16 (168´192) до Base´16 (2048´3072). При початковому стискуванні первинного зображення використовується метод субдискретизації, практично без втрати якості. Потім обчислюються різниці Base - Base´4 і Base4 - Base´16. Підсумковий результат записується в файл. Для відновлення інформації з високою роздільною здатністю виконується зворотне перетворення
.

 Формат IFF (Interchange File Format) – растровий універсальний формат, який забезпечує об’єднання і збереження даних різного типу (нерухомих зображень, звуку, музики, відео і тексту). Файли цього формату практично повністю складаються з порцій – структур даних, які вміщують 4-байтовий ідентифікатор, 4-байтове значення розміру і блок даних. Порції можна вкладати одна в одну. Для стиснення використовується алгоритм RLE. На основі формату IFF розроблений тривимірний векторний і анімаційний формат TDDD (Turbo Silver 3D Data Description).

 

Векторні формати:

  CDR - малюнок (або векторне зображення), створений в CORELDRAW; це власний закритий формат Corel і він не розпізнається більшістю програм обробки зображення; якщо такий файл        , то з'являється можливість експортувати документ в інші, більш сумісні формати.

 

Універсальні формати:

 Формат WMF (Windows MetaFile – метафайл Windows) підтримує векторну і растрову графіку у середовищі Windows, використовуючи палітри в 65 тис. і 16 млн. кольорів. У файлі використовуються ті самі команди опису графіки, які використовує сама Windows для побудови графічних зображень. Може відкриватись як у векторних, так і растрових графічних редакторах. Однак відсутність засобів для роботи зі стандартизованими палітрами кольорів, що прийняті в поліграфії, та інші недоліки обмежують його використання.
 Формат CGM (Computer Graphics Metafile) підтримує векторну і растрову графіку з використанням повної палітри в 16 млн. кольорів та палітри зі змінною кількістю кольорів. Він орієнтований на складні та високохудожні зображення, створює компактні файли та підтримує більше одного зображення в файлі.
 Формат EPS (Encapsulated PostScript) описує як векторні, так і растрові зображення на мові PostScript фірми Adobe, яка є універсальною. В файлі одночасно може зберігатись як векторна, так і растрова графіка, шрифти, контури обтравки (маски), параметри калібрування обладнання, профілі кольору. Для відображення векторного вмісту використовується формат WMF, а растрового - TIFF. Але екранна копія тільки в загальних рисах відображає реальне зображення. Дійсне зображення можна побачити тільки після друку, за допомогою спеціальних програм перегляду або після перетворення файлу в формат PDF в додатках Acrobat Reader та Acrobat Exchange.

  Формат PDF (розширення імені файлу .PDF). PDF (Portable Docu-ment Format – формат документів, що переносяться) є апаратно незалежним і призначений для зберігання документів, однак його можливості забезпечують ефективне представлення зображень. Потужний алгоритм стискання з засобами керування підсумковою роздільною здатністю зображень забезпечує компактність файлів при високій якості ілюстрацій.   

 Формат CDR (CorelDraw) використовується програмою CorelDraw, дозволяє записувати векторну і растровий графіку, текст. Файл у форматі CDR може мати кілька сторінок.